Życiorys
Curriculum Vitae jest zbiorem wybranych ważnych faktów z punktu widzenia pracodawcy. Jest więc kluczem do pieniędzy i odpowiedniego standardu życia, wyraża bowiem wartość kandydata.
Życiorys znacznie zyskuje na wartości, jeśli jasno wskazuje obraną w życiu specjalność zawodową kandydata i okoliczności mogące świadczyć o jego wprawie w zawodzie, znaczących osiągnięciach i doświadczeniu praktycznym.
W życiorysie trzeba to koniecznie objaśnić, zwłaszcza wtedy, gdy kandydat do pracy ma inny zawód wyuczony niż faktycznie wykonuje (lub o jaki się ubiega), albo gdy z wypowiedzi czy dokumentów wynika, że imał się w życiu różnych zajęć.
Aby CV było klarowne, należy zadbać o następujące punkty:
- struktura: ważne informacje powinny być łatwe do odszukania dla czytelnika, a więc struktura i przejrzystość cv mają ułatwić jego analizę
- prostota: czytelnik nie powinien mieć żadnych problemów ze zrozumieniem informacji zawartych w dokumencie,
- porządek: informacje są znacznie łatwiejsze do zrozumienia i zapamiętania jeśli zostały uporządkowanie chronologicznie w sposób systematyczny,
- precyzję: informacje zawarte należy pisać tak, by były jasne i jednoznaczne,
- zwięzłość: użyte sformułowania powinny być krótkie, konkretne i dokładnie oddające istotę informacji.
Dobre CV powinno zawierać coś, co je wyróżnia. Zwiększa to szanse wyboru kandydata spośród innych, zdobycia pracy, zrobienia kariery w wymarzonej firmie. Oznacza to, że należy zadbać o następujące elementy:
- pierwsze wrażenie: CV powinno zainteresować osobę odpowiedzialną za rekrutację w danej firmie.
- stanowisko: CV powinno być przygotowane specjalnie dla firmy, w której kandydat stara się o pracę i pod kątem określonego stanowiska.
- treść: wszystkie podane informacje muszą być zgodne z prawdą. Można oczywiście podkreślić własne zalety, ale należy pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna będzie przeprowadzona na podstawie zawartych w CV informacji.
- fakty: należy zwrócić uwagę na fakty a pominąć rzeczy mało istotne.
- forma: CV powinno być czytelne i klarowne.
„Zawodowość” życiorysu polega na maksymalnym pominięciu informacji i wątków nie związanych z pracą zawodową, oraz na ograniczeniu do minimum informacji zawodowych nie związanych ściśle z zajęciem, o które aktualnie ubiega się kandydat”.
Mistrzostwo w sporządzaniu własnego życiorysu zawodowego nie polega na misternych łgarstwach i przemilczeniach, ale na umiejętności nadania hierarchii ważności i zręcznym wyeksponowaniu pewnych elementów, a zbagatelizowaniu innych.
Dobry życiorys zawodowy jest dokumentem osobistym „uszytym na miarę” potrzeb i prawdopodobnych oczekiwań konkretnego pracodawcy.
CV powinno być czytelnie wydrukowane na drukarce laserowej lub atramentowej na papierze dobrego gatunku – ale bez ornamentów.
Objętość CV „świeżo upieczonego” absolwenta szkoły wyższej nie powinna przekraczać jednej strony A4. Po kilku latach pracy zawodowej objętość CV może być nieco większa, ale w zasadzie nie powinna przekraczać dwóch stron A4.
Autor: Bożena Opic